Fotovoltika a Bleskozvod

Bleskozvod

Je bleskozvod potrebné zariadenie ?

Bleskozvod patrí k zariadeniam chrániacim vašu nehnuteľnosť, je to jeden zo základných ochranných prvkov voči atmosférickým vplyvom. Ale je ozaj potrebný ? 

Podľa dnes platných noriem sa posudzuje rizikovosť úderu blesku do vašej nehnuteľnosti a na základe toho sa vyhodnotí jeho potrebnosť a jeho návrh.

Doby keď prišiel sused, ktorý odborným  odhadom určil počet  zvodov bleskozvodu sú už dávno preč. Dnes žijeme v storočí pokročilej technológie, kedy vieme určiť pravdepodobnosť úderu blesku a vypočítať počet zvodov bleskozvodu a jeho poprepájanie. Ale je to všetko čo pri posudzovaní a návrhu potrebuje odborník? Zďaleka nie. 

Pri posudzovaní bleskozvodu je dôležité aj okolie, možno je to aj najpodstatnejšia časť návrhu. Nachádza sa v blízkosti vašej nehnuteľnosti bytový dom, elektrické vedenie, sused je rádioamatér a má na záhrade 25m stožiar s anténami? Sú to stále objekty, alebo je to len  na 2 mesiace ? Toto všetko je podstatné. 

Dôležité je aj to, aký objekt chráni bleskozvod. Odlišný návrh bleskozvodu je na rodinný dom, bytový dom, alebo na nemocnicu. 

V minulosti sa často inštalovali bleskozvody, ktoré mali zlú uzemňovaciu sieť. 

Dobrá  uzemňovacia sústava je ale pri údere blesku kľúčová. Energia vybitá do bleskozvodu musí byť  v ideálnom prípade okamžite zvedená do zeme, a teda uzemnená, aby sa energia zvedená bleskozvodom nedostala do  vášho domu a nespôsobila poškodenia a zničenie zdrojov napájania (TV, notebook a iné spotrebiče).

Najzákladnejšie atribúty pre návrh vhodného bleskozvodu, už boli vyššie spomenuté, ale čo ak sa na streche  objektu nachádza ešte niečo ďalšie? 

Pri výpočte a návrhu je nutné zarátať všetky kovové predmety na vašej streche a pripojiť ich na bleskozvod.

Fotovoltika a bleskozvod

Ideálny návrh bleskozvodu už ráta aj  s FV panelmi na streche, ale nežijeme v ideálnom svete.

Bleskozvod

Väčšina inštalácií je montovaná na existujúce strechy k existujúcim bleskozvodom. V tomto prípade máme tri možnosti: 

  1. Prvá možnosť je namontovať fotovoltiku a následne rekonštruovať celý bleskozvod a prispôsobiť ho novým okolnostiam. V takom prípade si budete musieť pripraviť  stovky Eur na úpravu a prepočet  bleskozvodu.
  2. Ďalšia možnosť je  uvažovať pri návrhu  fotovoltiky s existujúcim  bleskozvodom. V tejto  možnosti je dôležitá vzdialenosť zariadenia od bleskozvodu  a vaša fotovoltika nebude súčasťou bleskozvodu. V takom prípade je možné, že nebudete mať  na streche požadovaný počet panelov,  ale ušetríte  za úpravy bleskozvodu. 
  3. Existuje ešte možnosť pripojenia  panelov k bleskozvodu. Toto riešenie ale zahŕňa doplnenie ďalších prístrojov  do vašich domácich rozvodov elektriny. 

Pri návrhu je nutné uvažovať  nielen o ochrane voči priamemu zásahu, ale aj proti naindukovanej energii z blízkeho úderu blesku.

Ak si chcete preštudovať normu o bleskozvode tak norma je STN EN 62305-1 až 4 definujúca ochranu pred bleskom.

A aké typy bleskozvodov vlastne existujú ?

Prečo má jeden sused vedené  hliníkové drôty po fasáde,  druhý má zvody  vedené fasádou, a ten bytový dom vedľa má na vrchu nejaký stožiar ?

Ten stožiar na bytovom dome je aktívny bleskozvod. Toto zariadenie má fungovať tak, že vytvára protipól atmosférickému blesku, a tým pádom ho bude priťahovať. Tieto zariadenia poznali naše normy cca od konca 90-tych rokov. Ale ako čas plynul bolo vyhodnotené, že tieto zariadenia nespĺňajú dnešné požiadavky ochrany, a tak začiatkom roku 2017 boli tieto bleskozvody vypustené z našich noriem. Dnes  už tento pojem  pozná iba  pár štátov, ako príklad  uvádzame  francúzsku normu NF-C-17-102. 

Bleskozvod

Bleskozvod, ktorý ma zvody vo fasáde. 

Tento typ bleskozvodu je tzv. izolovaný bleskozvod. Ide o bleskozvod, ktorý už naše normy poznajú s menšou obmenou. Namiesto neizolovaného hliníkového drôtu sa použije izolovaný vodič na prepojenie jednotlivých zvodov a privedenie na zemný potenciál. Toto riešenie ochrany pred bleskom  je  finančne náročnejšie ako klasické. Jeho výhody sú okrem estetických  aj praktické. Napríklad  pri inštalácii FV panelov  nie je nutné dodržiavať  vzdialenosť od týchto prepojov, a teda je možné využiť celú plochu  vašej strechy pre  inštaláciu panelov. 

Najbežnejší typ využívaný typ je neizolovaný bleskozvod.

Neizolovaný typ bleskozvodu je  finančne najvýhodnejší a najrozšírenejší v našich zemepisných šírkach. Jeho výhoda je, že celá sústava bleskozvodu zároveň slúži ako zachytávacia sústava. Na inštaláciu je pomerne jednoduchá a jej prípadná údržba nie je náročná.

Napriek tomu, že je toto riešenie ekonomicky výhodné, má určité obmedzenia voči predchádzajúcej možnosti. Bleskozvod je priznaný, pri inštalácii akýchkoľvek ďalších komponentov na strechu je potrebné zvážiť, či je nový komponent dosť ďaleko od bleskozvodu alebo nie,  teda vznikajú priestorové obmedzenia na vašej streche.

Bleskozvod

V prípade, že vás článok zaujal, alebo máte doplňujúce otázky, neváhajte sa obrátiť na náš tím.

Bleskozvod je zariadenie, ktoré chráni váš dom, zariadenie v ňom a hlavne vaše životy. 

Spolupracujte s odborníkmi

Vykročte na cestu k energetickej nezávislosti.